Взор: Кога започнахте работа в БНТ?
Зл.Йочев: през май 2007 година започнах работа в туристическото предаване „Пътеводител БГ” на БНТ Свят. След това преминах през няколко частни телевизии и отново се завърнах в БНТ през февруари 2014 година.
П.Златарева: В БНТ дойдох през 2000-та година като репортер и редактор на „Панорама”. Вече 14 години съм част от екипа на Бойко Василев. Въпреки ангажиментите, които имам в последните години и към новините и „По света и у нас”, не съм преставала да съм част от „Панорама”.
Взор: Какво сте завършили?
Зл.Йочев: Завършил съм журналистика в СУ „Св.Климент Охридски”, а след това и магистратура Организационно поведение и консултиране на организацията – отново в СУ. Интересно е, че средното ми образование е свързано със спорта – завършил съм Спортно училище с профил футбол.
П.Златарева: Завършила съм Българска и Испанска филология в СУ ”Климент Охридски ”. Литературата и изобщо хуманитарните науки винаги са ми били по- лесни и интересни. Спомням си , че в училище татко ми помагаше с математиката- нищо не разбирах , за негов ужас. Наизустявах формулите и последователните стъпки, по които той решаваше задачите и така някак изкарвах контролните. Когато завършвах , учителката по математика ме извика и ме накара да й обещая, че никога няма да кандидатствам с математика – обещах й, а тя ми написа висока оценка, заради дипломата.
Взор: Владеете ли чужди езици. Как според вас се учи най-лесно език?
Зл.Йочев: От опит знам, че език се учи най-лесно в чужда страна. Живял съм 5 години в Либия като дете, но за съжаление не съхраних и доразвих познанията в арабския. Иначе говоря английски, но имам афинитет към италиански и испански.
П.Златарева: Едно време в основното училище задължително учехме руски , после английски ез. , по-късно в гимназията се захванах с испанския , продължих да го уча и в университета. Пак там ходих и на курс по сръбски ез. Умишлено не казвам , че ги „владея”, защото ще излъжа. За да „владееш” някой език трябва да знаеш отлично не просто граматиката , думите и идиомите. Трябва да си се ровил в историята , в литературата на съответната страна. Предпочитам да казвам, че работя и се справям в различна степен със споменатите езици.
Взор: Какво ще посъветвате младите хора, които искат да се занимават с журналистика?
Зл.Йочев: Да бягат от клишетата, да се следят новостите и да бъдат креативни в своята работа. Трябва сериозна отдаденост и много четене, за да се изградиш като стойностен журналист. Знанията непрекъснато трябва да се наддграждат.
П.Златарева: Да са любопитни , да не забравят вътрешния си ориентир за справедливост и честност, и да мечтаят, защото човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Наистина вярвам в това , а пък съм го изпитала и по себе си.
Взор: Вие сте се доказали в професията. Има ли нещо, което все още искате да овладеете като знание или умение?
Зл.Йочев: не смятам, че съм достигнал финала на своите възможности. Имам и желанието и увереността, че мога да се развивам в сферата на журналистиката. Опитвам се всеки ден да научавам по нещо ново, за да тежа на мястото си.
П.Златарева: Отворете който искате вестник, включете която искате телевизия или радиостанция – там винаги има някой , който е по-добър , който знае и може повече. Един журналист е толкова добър, колкото е добър последния му репортаж , коментар или документален филм, но следващия материал трябва да е още по-добър. Спреш ли да го мислиш – по-добре напусни.
Взор: Кое е мотото, което следвате в работата си?
Зл.Йочев: Не приемам работата като задължение, а като вътрешна потребност от развитие, комуникация и доказване. Не е маловажно, че се опитвам да се забавлявам докато работя – така резултата винаги е по-добър.
П.Златарева: Отговорност. Имам възможността да работя в най-уважаваното публицистично предаване „Панорама”, част съм от екипа на най-уважаваната новинарска емисия „По света и у нас” – това може само да ме задължава.