Медицината като университетска специалност винаги е представлявала интерес за младите хора. Такъв тип образование обаче изисква специална настройка, която е свързана с ясното разбиране, че трябва да си готов на сериозни жертви в името на другите. Не само приемът, но и самото следване на тази специалност изискват значителни усилия.
Бъдещите лекари изучават доболнична и клинична медицина, диагностика и лечение. Във Великобритания обучението по медицина изисква мининум пет години университетско образование и работа с пациенти. През това време ще се запознаете с различните части на човешкото тяло, система по система, с психологията и социологията на здравите и болните, ще придобиете способността да поставяте точни диагнози и да предписвате правилно лечение. Първите две години поставят основата и ви подготвят за вашата клинична практика, която обикновено обхваща следващите три години. Тези три години включват запознаване с кардиологията, онкологията, общата психиатрия, понякога педиатрия, обща практика, гинекология и др. Вие ще бъдете подложени на допълнително психическо натоварване освен ученето, защото директно ще работите с лежащо болни. Затова някои от университетите провеждат предварителен тест на кандидатите, за да проверят психическата им устойчивост. По време на обучението си ще се научите и как да комуникирате с пациентите си, да спазвате юридическите и етическите изисквания на професията.
След края на обучението си вие ще преминете през двугодишна практика и, всъщност, никога няма да спрете да се обучавате. След тези две години вече можете да специализирате в дадена област по ваш избор.
Всяка една европейска държава предлага различен модел на обучението по медицина-в Холандия можете да запишете медицина едва след завършване на бакалавърска степен оп биология и успешно издържан изпит; във Франция-след първата година се държи специален изпит на национално ниво, след който кандидатите се разпределят по направления и т.н. Това, което ги обединява, е насочеността на обучението, което има като задача да запознае студентите с всички фундаментални клонове на медицината и да ги насочи към адекватна специализация.
Медицината (от лат. medicus — „лечител“) е науката за диагностициране, лечение и предотвратяване на болести и наранявания. Тя е едновременно наука за системите на човешкия организъм, заболяванията и тяхното лечение, прилагането на това знание; още и създаването на лекарства и технологии. Изучаването на разнообразието, устройството и начина на живот на организмите от биологията води до възникване на специални и приложни клонове като медицината.
За да може успешно да лекува и предотвратява заболяванията, лекарят трябва много добре да познава нормалния ход на биологичните процеси в здравия организъм, и неговите изисквания към условията на заобикалящата го жива и нежива природа. Фундаменталните медицински науки са общобиологични науки, които разглеждат точно тези въпроси. Към тях се отнасят:
Стоматологията (Дентална медицина) и Одонтологията са науки - дялове на медицината, които изучават състоянието, болестите и лечението на зъбите и устата.