Мрачните прогнози, че Генетиката като самостоятелна дисциплина, ще изчезне до 2000 година, не се сбъднаха. Макар и наука, близка до биологията, Генетиката все пак предлага различна гледна точка върху проблематиката и си служи с експериментални похвати, приложими широко в сферата на биологичните изследвания.
Генетиката винаги е била съсредоточена върху проблема как наследствената информация в структурата на ДНК контролира начина, по който човекът изглежда и как функционира неговият организъм. От една страна, достъпността до последователна информация и геномни анализи в съвкупност с фините техники за генно заместване и мостри за генно изразяване (технология с микрочип) дава по-мощни инструменти на генетиците, за да наблюдават начина, по който гените функционират. От друга страна, познанието за Генетиката е основополагащо за разбирането как организмите, популациите и видовете се създават.
В последните години тези две страни от областта на Генетиката започват да се приближават една към друга чрез прилагането на нова молекулярна систематика по отношение проблемите на развитието, еволюцията и видовете.
Учените вярват, че методите и техниките за анализите на Генетиката са приложими чрез спектъра на биологичната активност и са свързани както с молекулярната биология, така и с изучаването на населението. Някои от основните инструменти на модерната биология (анализи с геномна последователност и биоинформатика) са най-интелигентно използваните в знанието за принципите на генетиката, които подсилват дизайна и приложението на софтуера.
Трудов опит
Практическият опит, придобит по време на работата в лаборатория или посредством следене на новостите и обогатяване на знанията, би увеличил възможността студентите да намерят работа в областта на генетиката. Те биха могли да съчетаят теоретичната с лабораторна дейност, работейки през свободното си време в областта на индустрията или в сферата на здравеопазването, което би било подходящо занимание, с цел изясняване на кариерни идеи и възможни перспективи. Полагането на доброволен труд към различни организации, подпомагащи хора с наследствена обремененост, също е добра опция за оползотворяване на свободното време на студентите.
Типични работодатели
Повечето възможности за работа на студенти, свързана с Генетиката, са в областта на здравните услуги, затова завършващите се насочват към болници, фармацевтични компании и университети, в търсене на професионална реализация.
Генетиката намира все по-голямо практическо приложение в различни сфери: хранително-вкусовата индустрия, козметичната индустрия, биотехнологиите, изследването и консултантските компании, където студентите имат възможност да намерят работа. Завършилите университет имат възможност да работят в индустрията, свързана с биологични науки, т.е. компании за биотехнологии, земеделие и градинарство. Много от студентите използват своите умения в различна от генетиката сфера, като например бизнес и търговия, като за целта надграждат знанията си със специфична магистърска програма.
Умения за твоето CV
Като допълнение на придобитите специализирани знания, което е важно, ако човек е решил да гради кариера в областта на генетиката (включително научно изследване), университетската диплома по Генетика развива множество практически и технически умения като логическо и математическо мислене, способност за управление на хора и аналитично мислене, комуникативни умения и умения за устни и писмени презентации, умения за работа в екип, самоувереност и инициативност и т.н.
Ако се нуждаете от професионална помощ при определяне на най-подходящите за Вас университети, можете да се обърнете към консултантите на ДАРБИ (www.darbi.eu), за да сте уверени, че имате на своя страна партньор за сигурен успех!