В последните години Холандия неизменно е сред най-търсените страни за висше образование в чужбина. Причина за това са както разумните такси за обучение, така и множеството програми на английски език - тук вече може да се намери всяка желана дисциплина, макар и понякога в ограничен брой университети. Животът в Холандия има средни за Европа месечни разходи, а от лятото на 2014 година годишната учебна такса може да се плаща на вноски, което значително облекчава семейния бюджет.
Нидерландия, както е официалното име на страната, е родината на едни от най-старите университети в Европа и има престижа на държава с висококачествено образование.
В Холандия съществуват два основни типа университети - изследователски и по приложни науки. Първите имат дълга история на доказано класно образование и световен престиж, докато вторите са по-нови и възникват от необходимостта да се търси баланс между теория и практика в съвременен контекст. Бакалавърското обучение в изследователски, още наречен класически, университет е три години, а в университет с практически характер - четири, заради включените стажове.
Много младежи не винаги добре преценяват разликата между двата типа университети, нивото на трудност и собствените си сили, когато започват своето кандидатстване. Често голямо влияние оказват приятели и съученици, което, не рядко, е повод за грешно направен избор. Важно е да се знае, че класическите университети имат много конкурентна, селективна процедура по прием, защото те търсят силни кандидати със стабилна академична подготовка. Обучението в тях след това е по-детайлно,
основано на широка теоретична база, но и много възможности за последваща специализация. За разлика от тях, университетите по приложни науки имат сравнително леки критерии за прием и това е една от наистина най-облекчените процедури за кандидатстване в чужбина. Там трудностите обикновено възникват по време на първата година, когато всички приети студенти трябва да докажат, че имат място в университета. Много кандидати се заблуждават именно заради лекия прием и имат ниски очаквания за изискванията след това, което по-късно се превръща в проблем.
Силата на т.нар. практически университети е във възможността за стаж (един или два) по време на обучението и директната насоченост към усвояване на практическа по своя характер професия. Ето защо възможностите за специализация тук на следващ етап (магистратура) са по-малко и зависят от качеството на институцията и програмата.
Право, международни отношения, медицина, психология, хуманитарни науки се изучават в класически университет, докато компютърни, инженерни науки и туризъм са много добре развити в университетите по приложни науки.
Кой университет и коя програма е най-подходяща за бъдещия студент, зависи от неговите цели, резултати, потенциал и очаквания. Детайлният анализ на възможностите и перспективите след завършване на определена програма, обаче, е от ключово значение за успешно проведеното кандидатстване и най-вече - за пълноценното обучение и реализация след това - още повече, когато съществуват над 40 университети по приложни науки.
Ако сте избрали Холандия, за да продължите своето образование, започнете своята подготовка още в края на 11 клас, за да направите най-добрия избор за Вас. За повече информация, потърсете консултантите на "Дарби".