Важно!!!
Асоциация на работодатели, сред които Бутс, Банката на Англия, Голдман Сакс, Шел и ГлаксоСмитКлайн, настоява родителите да извършват плащания към национална спестовна схема от раждането на детето, за да могат да поемат разходите около обучението му в университет.
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/education/article7055032.ece
Студентите биха били склонни да плащат по-високи такси за специалности, които ги подготвят за по-доходоносни кариери и работи, установи изследване. Такава е системата в Австралия, където степен в правото, счетоводството и икономиката е 2 пъти по-скъпа от тази в образованието, статистиката или санитарнитие услуги.
http://www.guardian.co.uk/education/2010/jan/28/students-would-pay-more-for-some-degrees
Възможностите на студентите трябва да са определящи за извоюването на университетско място, а не доходите на семействата им
http://www.guardian.co.uk/education/2010/mar/30/student-admissions-funding
В Шотландия орязват публичното финансиране на университетите въпреки покачващия се брой молби за кандидатстване.Шотландския Финансов Съвет обяви, че 20-те университета на страната ще разполагат общо с £1.12 млрд. за академичната 2010-11 година. 1 на всеки 5-ма кандидат студенти предстои да бъде отхвърлен, а орязването на средствата означава че допълнителни места няма да бъдан създадени.
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/scotland/7514535/Scottish-universities-handed-budget-cut.html
20 000 допълнителни места ще бъдат създадени по научните, технологиите, инженерните и математическите бакалавърски програми – или тези, които са считани за ключови за икономическото възстановяване на Великобритания. 10 000 ще са местата за редовно следване, 5000 – за задочно и 5000 за 2-годишни програми.
http://www.telegraph.co.uk/finance/financetopics/budget/7513470/Budget-2010-20000-more-university-places.html
Ново!!!
Това лято ще излезе първият пълен комплект от резултати от А-нивото с новата А* класификация, въведена с цел разграничаване на най-изключителните, извоювали А ученици, от много добре представилите се. Досега А* оферти са правени само от Кеймбридж, Импириъл и Юнивърсити Колидж Лондон, но други селективни университети са посочили, че могат да използват класификацията в бъдеще.
Университети ще публикуват харта за правата на студентите.Всяка институция ще бъде задължена да публикува документ, гарантиращ нивото на подкрепа от ръководителите за студентите, максималния размер на лекциите, рецензиите на курсовите работи и стандартите по настаняването.
Интересно!!!
Броят на студенти от ЕС във Великобритания се е увеличил с 4.9% и е стигнал до 117 660 през 2008/2009. Кандидатите от ЕС спадат към квотата за университетски места, наложена от правителството, което ги прави преки конкуренти на тези от Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Местата в елитните университети се заемат от ЕС студенти.Повече от 5000 места в бакалавърски програми в 20 от най-желаните за учене институции във Великобритания са били заети от кандидати от страни от ЕС миналата година – увеличение с 32% за 3 години.
Джордж Сорос ще създаде нов институт за икономика към университета в Оксфорд, за да не бъде повлияна дисциплината от проповядващите в полза на свободния пазар и дерегулацията, които според него имат вина за глобалната икономическа криза.
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/economics/article7087558.ece
Любопитно!!!
До £30 на седмица надбавка за образование могат да получат учениците между 16 и 19-годишна възраст на Острова, решили да продължат обучението си след изпитите (GCSEs). Размерът на държавната помощ се определя от доходите на семейството на тийнейджъра.
http://www.guardian.co.uk/education/2010/apr/06/ema-educational-allowance-abused-rich