През първите години след включването на България в ЕС, трите най-масови дестинации, по които пътуваха български студенти бяха
Великобритания,
Германия и Франция. И до днес има градове в Германия, където по брой чуждестранни студенти на първо място е Китай, а на второ България.
В последствие практиката добави и
Холандия, и
Дания като много търсени, тъй като предлагаха все повече програми на английски език (а това е чуждият език с най-широко изучаване в България) и добри икономически условия за обучение и живот (в Холандия можеш да се справиш с около 600-700 евро на месец, а таксата за обучение е под 2000 евро на година / в Дания обучението е безплатно, но пък стандарта на живот изисква по-голям бюджет за издръжка).
За период от две години
Германия успя да стане още по-популярна страна за придобиване на университетско образование, тъй като обучението е безплатно (плаща се само административна такса), условията за живот са изгодни, а развитата икономика на Германия предлага и добри перспективи за професионална реализация. В страната има малко програми на английски език, а и най-добрите университети преподават само на немски, но пък това породи и една образователна тенденция в България – все повече млади хора да учат активно освен английски и немски език.
Стабилен, но не голям дял студенти привличат и Скандинавските страни, Австрия, Испания и Италия – във всяка от тези държави се търсят предимно програми с преподаване на английски, които далеч не са много.
Бъдещите кандидат-студенти и техните родители отрано започват да се информират за перспективите, които предлага обучението в чужестранен университет. Но когато настъпи момента да се вземат конкретни решения и да се направи окончателен избор е важно да се започне с панорамен преглед на възможностите за обучение в чужбина - уточняване на изискванията, сроковете и процедурите за кандидатстване; информация за учебни такси, кредити, стипендии, настаняване, пътуване и застраховане на студентите в различните държави. За вземане на информирано решение е важно на кандидат-студентите и техните родители да се представят всички достъпни опции и да се обсъдят възможните алтернативи за провеждане на кандидатстването.
Когато са избрани подходящите университети е важно прецизно да се подготвят нужните документи, за да не се окаже, че едно цяло кандидатстване е провалено, заради незнание как да се попълнят правилно формулярите.