Напоследък много неща от ежедневието ги приемаме за даденост. Като например да знаем какво ще е времето утре, дали да си вземем чадъра с нас или пък ще става ли за пикник в неделя. За да си отговорим бързо на тези иначе много важни въпроси, веднага можем да влезем в google, да си инсталираме приложение на телефона или да изчакаме края на емисията новини по телевизията. Всичко изглежда толкова просто.
Но всъщност не е. Да предвидиш времето, да направиш прогноза и от нея да се възползват милиони и милиарди души по света, като от това ще зависят и много важни начинания, е изключително сложна работа.
Професията на метеоролога е учудващо интересна и полезна за обществото.
Ето и с какво се занимава той!
Най-просто казано метеорологът наблюдава и анализира атмосферните условия. После на базата на „предсказанията си” прави репорт и така се появява прогнозата за времето. Метеорологът всъщност трябва да анализира и съпостави различни атмосфернии климатични условия и особености, използвайки данни за моментното състояние на земята, океаните, въздушните течения и др. И както вече казахме, прогнозата не стига само до там да предвидим ще ни трбявали чадър или не – тя се ползва от военновъздушните сили, за селскостопанството, при организирането на мащабни публични мероприятия.
Как минава един ден на метеоролога?
Внимание!, ако обичате да си поспивате и определението „ранно пиле” не е за вас, то определно и кариерата на метеоролог няма да е. Обикновено деня започва някъде към 2-3 сутринта, приготвяйки се за работното място. Отивайки там, трябва да се видят сателитните карти и радарите и до към 4:30-5 вече да има готова прогноза за времето. Някои от най-ранобудните хора, ставащи в 6, вече ще искат да знаят какво време ги чака днес.
Задълженията на метеоролога включват : събиране на информация от сателитни предаватели и радари от цялото земно кълбо; измерване и отчитане стойности на атмосферно налягане, влажност и температура; анализиране и препредаване на информацията на трети лица; изследване на облаците и/или въздушните течения; финални заключения и дългосрочни прогнози с оглед на изменението на климата.
За всичко това ще са ви необходими много силни познания по математика, физика и химия, география и напоследък все по-често и IT.
До тук всичко звучи блестящо, малко приключенско дори, но ако не сте сигурни дали е правилното място за Вас, преди да се впуснете в дълбоки води, може да опитате с кратко стажуване, ако има такива програми или дори с доброволчески труд през лятото, ако все още сте гимназисти.
Не забравяйте само, че каквато и професия да изберете, трябва от рано да се ориентирате кои предмети ще са ви нужни и да наблягате именно над тях!
Повече за кариерната ориентация може да научите
тук.