Споделено от консултантите на ДАРБИ
В този материал можете да прочетете събраните съвети за писане на мотивационно писмо, споделени пред „Взор” от дългогодишните консултанти за обучение в чужбина, на Консултантска къща Дарби.

Първото нещо, което трябва да запомните, преди да седнете пред белия лист, е че мотивационното писмо е вероятно единствената Ви възможност за „директна връзка” с комисията по приема в програмата, към която се стремите и затова е от жизнена необходимост да го напишете по възможно най-ефективния начин. Индиректно трябва да демонстрирате защо сте подходящ за тази специалност и защо трябва да предпочетат Вашата кандидатура пред останалите. Преимуществено трябва да се концентрирате на академичния си интерес към програмата, но и да заявите страничните си интереси.
В общ план е необходимо да обясните защо искате да учите избраната специалност, какво сте направили до този момент в посока на интересите си (тематична литература, проекти, работен стаж …), защо сте избрали да кандидатствате съответното учебно заведение, каква личност сте ( характеристики, хобита, амбиции, практически опит …) и най-вече да придадете на текста оригинален, индивидуален стил.
Препоръчваме есето Ви да има три основни части, следвайки следната структура:
1. Въведение – кратко обяснение за причината да изберете тази специалност, какво и кога Ви е провокирало и какво е изиграло решаваща роля в избора Ви.
2. Съдържателна част – защитете мотивацията си като отговорите на три основни въпроса:
- Защо тази специалност? – Покажете, че сте запознат с избраната професионална област; че знаете какво ще изучавате в университета, ако ви приемат; аргументирайте интереса си като го свържете с бъдещата си професионална реализация; акцентирайте на това кой аспект от избраната професионална сфера представлява най-силен интерес за вас.
- Защо вие сте подходящия кандидат? – Важно е да изясните своя интерес и способности да изучавате успешно избраната специалност. Покажете, че знаете какви качества и умения ще са Ви нужни, за да станете добър специалист; опишете академичните знания от средното образование, които ще са Ви от полза в университета; разкажете за извънкласните си занимания (проекти, практически стажове и наблюдения …всичко, което е съотносимо към избраната специалност); знания придобити от тематична литература, телевизионни предавания, семинари и други …
- Уникални личностни характеристики – Акцентирайте на интересите и извънкласните занимания, които оформят Вашата личност – хобита, свободни занимания, спорт, благотворителност, доброволни социални ангажименти, специални постижения, награди, артистични занимания …) Не трябва допълнителната информация да е поднесена хаотично, а само с оглед връзката с избраната специалност.
3. Заключение – Тук трябва да аргументирате избора си на страна и университет – как и от какво ще се облагодетелствате. Добре е и да изразите готовността си да сте всеотдаен студент и да работите за престижа на институцията, ако получите шанса да станете студент в избрания университет.