Автобиографията (
Curriculum Vitae) е основен документ при кандидатстването в университет. Тя представя пред институцията личностното, академичното и професионалното развитие на кандидата, отличавайки го по този начин от всички останали. Вашето CV е средството, чрез което да демонстрирате на университета всичко, което сте, и всичко, което сте постигнали.
Но какво съдържа добрата Автобиография?
Таблична! Кратка! Съдържателна! Автобиография, под формата на гладък текст, пишат само известните личности на стари години, като обикновено обемът ѝ е поне няколкостотин страници.
Снимка – актуална и официална („паспортна”). Снимка на плажа от преди 5 години прави Вашето CV не просто слабо, но и напълно несериозно, което неминуемо води до същото отношение при разглеждането му.
Личната информация – имена, адрес, телефон, електронен адрес. Внимателно и коректно изписани. Информацията трябва да бъде актуална. Университетите използват и трите посочени канала на комуникация, така че грешки тук са нежелателни.
Академично и професионално образование – тук следва да включите информация за
посещаваните от Вас училища и университети. Задължителни елементи са периода от време в съответното учебно заведение, наименованието му, образователно-квалификационната степен, която получавате, специалността и профилиращите предмети, ако има такива.
В тази графа влиза и професионалното образование, включително полученото извън официални образователни институции. Давайте на университетите пълната информация – не пропускайте нищо и не оставяйте празни периоди, освен когато наистина има такива.
Трудов стаж – в тази графа вписвате професионалния си опит, като задължителните елементи са длъжността, наименованието на работодателя, продължителността и основните задължения. Не се притеснявайте, ако, при кандидатстване за бакалавърска степен, тази графа е празна – малко хора имат трудов стаж при завършване на гимназия. Много университети обаче, при кандидатстване за магистърски програми, изискват определена практика в желаната от Вас сфера. Внимавайте – колкото по-близък е трудовият Ви стаж до желаната от Вас специалност, толкова по-големи стават шансовете Ви да получите прием.
Лични качества и характеристики – Вашето място за реклама! На първо място тук са езиците. Добре е не просто да напишете кои езици владеете, но и да оцените по Европейската езикова рамка (А1 – С2) нивото си в основните компоненти на дадения език – четене, слушане, писане и говорене. Тук включвате и езиковите си сертификати. След това идва ред на личните Ви качества – комуникативност, умение за работа в екип, отговорност, организационни умения и т.н. Похвалете се! Заявете пред университета, че разполагате с всички тези качества (и с много други), но не забравяте, че след това ще трябва и да го докажете. Задължителен елемент тук са и компютърните умения – sine qua non в съвременния свят – не ги забравяйте!
В края на автобиографията включете всичко друго, за което не е останало място по-горе – участия в конкурси, състезания и проекти; публикации; награди и т.н.
И за финал запомнете следното – доброто CV не просто Ви отличава от останалите кандидати. То изпълнява и друга, съвсем практическа цел – старателното и детайлното му изготвяне демонстрира старание, амбиция, внимание към детайлите и отговорност – все неща, високо ценени от всички университети.