Стегнато ръкостискане или голяма мокра целувка, придружена с пощипване по задните части? Всеки от изброените жестове ще бъде запомнен при появата Ви на интервю, но само един от тях ще остави добро впечатление у събеседника. Почти същото е и с мотивационните писма.
Това е начинът да кажете „Изберете мен!”, но без да оставяте ДНК–то си след това.
Мотивационното писмо обикновено се чете преди автобиографията, затова се уверете, че то наистина ще грабне вниманието на този, който го чете. Немърливия правопис и пунктуация, копирането на един общ имейл, който сте изпращали на много места, липсата на информация за контакт с Вас и с човека, който ви е дал препоръка, могат да се превърнат в първата сериозна грешка, когато кандидатствате за работа.
Дори, ако са Ви поискали само автобиография, винаги изпращайте и мотивационно писмо. То представя Вашето CV и причината, поради която то е там.
Ако в обявата за работа няма лице за контакти, обадете се на отдел Човешки ресурси, за да разберете кой точно ще разглежда Вашата кандидатура. По този начин звучите много по–лично, а и ако се интересувате от по-нататъшното развитие на нещата, ще знаете към кого точно да се обърнете.
Три или четири параграфа са напълно достатъчни, за да изложите Вашата мотивация, опит и личност. Мотивационното писмо не бива да преповтаря автобиографията Ви, но обобщете до колко опитът Ви отговаря на позицията, в обявата.
Бъдете внимателни да не преминете тънката граница между експерт и грубиян. Вие „продавате” себе си, така че представете се в най–добрата си светлина. Избягвайте твърдения като „Аз съм идеалният кандидат” или „Смятам, че имам уменията и опита, които ме правят много подходящ кандидат”.
Дори, ако кандидатурата Ви за дадена позиция не е сигурна, постарайте се мотивационното Ви писмо да е добре аргументирано. Дори съвсем случайно да сте прочели обявата или да сте говорили с някого от дадената фирма, трябва да покажете, че сте потърсили информация за дейността на фирмата. Въпреки че кандидатствате за специфична длъжност, още в самото начало на писмото си покажете, че кандидатурата Ви не е случайна.
Изразете себе си по най-добрия начин дори чрез подбора на формата, в който ще представите писмото си.
За да напишете добър имейл се изисква не по–малко търпение, както и за писането на обикновено писмо. Уверете се, че ключовите точки са отбелязани на първо място и, човекът който чете имейла, не трябва да губи време и да прегледа цялото писмо, за да стигне до най–важното. Също така, бихте могли да подчертаете по някакъв начин най–същественото в писмото.
Не споменавайте никакви Ваши слабости и не се опитвайте да се защитавате. Вие давате на работодателите причина, за да Ви поканят на интервю, а не причина да изхвърлят кандидатурата Ви в коша.
Бъдете оптимистичен и сами поискайте да Ви поканят на интервю. „Ще очаквам обаждането Ви” звучи уверено, но в същото време показва, че се надявате да се срещнете, за да обсъдите позицията.