Ето че дойде времето на матурите. И ако матурите в училищата, следващи българската образователна система все още предстоят, то матурите в Дарби Колидж вече започнаха. Изживяни са вече първите трепети, първите страхове, първите сълзи. Изживяни и споделени.
На 13 май започна изпитната сесия на Cambridge International Еxaminations Board в Дарби Колидж. За втора поредна година български ученици се явяват на британски матури, като част от обучението си в първата британска A-level програма в България. Колежаните на Дарби се явяват на два изпита по всеки от избраните от тях четири предмети. Всички изпити, с изключение на този по математика, изискват писане на есе или изчерпателен отговор, за да се видят знанията, общата култура и нивото на изказа на всеки кандидат. Изпитните въпроси и оценяването се правят от външни оценители от Cambridge International Examination Board – по предварително изготвени критерии, еднакви за всички ученици по цял свят
За колежаните от випуск 2008/2009 това са първите английски изпити, на които те ще влязат в конкуренция с връстниците си от 157 страни от цял свят и ще покажат какво са научили през първата година от двегодишното им обучение. Получените ще покажат къде те срещат най-сериозни трудности, върху какво трябва да наблегне през следващата година и доколко покриват заложените стандарти, наравно с връстниците си в Англия и по света.
Изпитите на CIE са последното изпитание пред първия випуск завършващи ученици на Дарби Колидж. След успешно положените изпити през миналата година, с един от най-високите резултати измежду всички колежи на CIE по света, те вече имат своите предварителни оферти за прием в едни от най-елитните университети – Queen Marry University, University of Hull, University of Portsmouth и др. На тази изпитна сесия от тях се очаква да потвърдят високите си резултати от първата година, за да бъде потвърден приема им в избрания университет.
Тазгодишната изпитна сесия започна с математика и психология. На първия изпит, колежаните трябваше да се справят с 11 задачи за 1 час и 45 минути. Според Стефани Йорданова, която преди това е учила в елитната Софийска математическа гимназия изпитът е бил тежък, тъй като е било необходимо изключително бързо мислене и реакция. Мирена Чалева, преподавател по психология в Дарби Колидж, от своя страна сподели, че макар това да е една от най-интересните и любими дисциплини за учениците, изпитът е много сериозен, защото изисква не само знания, но и способност за анализ и синтез на информацията на много високо ниво.
До края на сесията, която завършва на 12 юни, остават още много изпити по: бизнес и икономика, английска литература, история, социология и втора част на изпитите по математика и психология. Успех на всички! Стискаме палци и очакваме отлично представяне.